Sztuczna inteligencja oraz technologia 5g jako wspólny koncept, aby stworzyć kolejne poziomy innowacji!

W roku 2022 wiele mówiło się o potencjale stosowania algorytmów sztucznej inteligencji (AI) i 5G do wprowadzania zmian procesów lub sposobu działania firm. W 2023 poza dyskusją branża stara się sprawdzić do czego zdolne są te technologie w praktyce i jak zmienią one sposób, w jaki pracujemy i żyjemy? W tym wpisie postaramy się przybliżyć, w jaki sposób sztuczna inteligencja i 5G będą napędzać kolejną falę innowacji. Przyjrzymy się również kilku rzeczywistym przykładom wykorzystania tych technologii w aktualnych trendach. Zachęcamy więc do krótkiej lektury, aby dowiedzieć się więcej!

Jak technologie we współpracy ze sobą, tworzą zupełnie nowe możliwości dla firm, oraz wśród komercyjnych konsumentów.

Równoczesne połączenie AI i 5G może stworzyć nowe możliwości w każdej dziedzinie, w przypadku firm sztuczna inteligencja może być wykorzystywana od poprawy obsługi klienta, opracowywania nowych produktów i usług do usprawniania czy wdrażania nowych  procesów. Dla konsumentów usługi oparte na sztucznej inteligencji, takie jak asystenci wirtualni lub tacy aktywowani głosem oraz inteligentne sterowania urządzeniami domowymi, staną się jeszcze bardziej powszechne.

W jaki sposób nowe technologie wpłyną na nasze codzienne życie, od pracy po sposób, w jaki się komunikujemy?

Integracja AI i 5G w życiu codziennym w przyszłości będzie miała ogromny wpływ na nasze dotychczasowe – znajome nam procesy, zarówno w pracy, jak i w domu. Przykłady tego, jak te technologie mogą zmienić sposób, w jaki żyjemy i pracujemy możemy zauważyć już dziś.

W pracy dobrym przykładem może być wykorzystanie analityki predykcyjnej stosowanej np. w automatyce. Na podstawie algorytmów AI zostanie wykorzystana do zapobiegania problemom przed ich wystąpieniem, zapewniając płynniejszy przepływ pracy w jeszcze szerszym zakresie. Długofalowym skutkiem takiego rozwiązania będą między innymi oszczędności, wynikające z niezakłóconej, ciągłej pracy procesów produkcyjnych i z przerzucenia analityki i kontroli w czasie rzeczywistym na barki AI.

Kolejne przykłady na wprowadzenie zmian dzięki nowym technologią może być stały dostęp do większej ilości danych lub obsługa klienta. Co prawda wideokonferencje i narzędzia do pracy zespołowej w burzliwym i niepewnym okresie stały się normą w wielu przedsiębiorstwach a ponieważ praca zdalna stanie się bardziej powszechna. Firmy będą mogły bezpośrednio korzystać z danych w czasie rzeczywistym co usprawnieni proces podejmowania decyzji i operacji. Chatboty i wirtualni asystenci napędzani sztuczną inteligencją stają się coraz bardziej powszechni, oferując szybszy sposób komunikowania się z oddziałami i klientami.

Stosownie inteligentnych urządzeń staje się bardziej rozpowszechnione, nowe rozwiązania są wykorzystywane przez deweloperów w każdym nowoczesnym przedsięwzięciu można więc się zakładać, że i takie funkcje oparte na sztucznej inteligencji, wkrótce staną się normą. Sterowanie temperaturą i oświetleniem oraz zdalna kontrola elementów domu, sterowanie głosowe i automatyczne aktualizacje oparte na sztucznej inteligencji stanie się powszechne. Nowe technologie i ich użytkowanie w życiu codziennym zapewnią konsumentom większą kontrolę nad domowym środowiskiem. Rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona powoli zmieniają sposób, w jaki wchodzimy w interakcję ze światem, zapewniając nowe, niedostępne wcześniej sposoby pracy, nauki czy rozrywki.

Chociaż każda nowa technologia z czasem wkracza w życie codzienne poniżej opisujemy wyróżnione przez nas kilka przykładów branż, szczególnie narażonych na drastyczne usprawnienia przez wykorzystanie najnowszych technologi.

Opieka zdrowotna czyli branża medyczna to mamy nadzieję branża, która dzięki nowym systemom będzie mogła sprawnie wykorzystywać dane w czasie rzeczywistym do poprawy opieki nad pacjentem. Zdalne monitorowanie pacjentów stanie się bardziej precyzyjne, łatwiejsze oraz dostępne powszechnie a nowe metody leczenia zostaną opracowane przy użyciu analiz danych opartych na algorytmach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Branża transportowa z pewnością odniesie korzyści wynikające z lepszego zarządzania ruchem czy rozwoju pojazdów w pełni autonomicznych. Niezbędne przy odczycie danych w czasie rzeczywistym jest wykorzystanie nowych technologi dzięki znacznie zmniejszonych ograniczeniach obliczeniowych czy przesyłowych danych, które będą wykorzystywane do natychmiastowych popraw wydajności sieci transportowych. Efekty sprawnego stosowania technologii na małą skalę obserwuje się już dziś z wykorzystaniem w pełni autonomicznych taksówek.

Przemysł produkcyjny z w pełni zautomatyzowanym procesem już korzysta z robotów napędzanych sztuczną inteligencją w celu poprawy wydajności czy kontroli jakości. Rozwój nowych fabryk połączonych siecią 5G pozwoli na stałe monitorowanie linii produkcyjnych w czasie rzeczywistym, a dzięki analityce prewencyjnej z wykorzystaniem AI, sprawność każdego elementu będzie stale precyzyjnie określana.

Branża detaliczna będzie mogła korzystać z chatbotów do obsługi klienta i wirtualnych asystentów opartych na sztucznej inteligencji. Rzeczywistość rozszerzona może zostać wykorzystana do stworzenia precedensowych doświadczeń zakupowych, a analityka AI posłuży do personalizacji rekomendacji produktowych.

Nowe podejście do modeli biznesowych może przygotować Cię na nadejście technologii AI i 5G.

Szybkie przejście w erę sztucznej inteligencji i 5G może zmienić sposób, w jaki pracujemy, żyjemy na co dzień czy postrzegamy rozrywkę. W miarę jak te dwie przełomowe innowacje dojrzewają i stają się coraz powszechniej stosowane, firmy muszą zacząć myśleć o tym, jak najlepiej wykorzystać te technologie.

Dzięki sztucznej inteligencji i 5G firmy będą musiały przemyśleć swoje modele biznesowe, aby zachować konkurencyjność na nowych zasadach. AI i 5G to szybko rozwijające się technologie, więc firmy muszą wyprzedzać konkurencję, aby jak najlepiej je wykorzystać – tracić jak najmniej co oznacza monitorowanie bieżących trendów i osiągnięciami w tych obszarach.

Żadna firma na rynku nie jest samowystarczalna, więc aby firmy współpracowały z innymi organizacjami, żeby najlepiej wdrożyć i wykorzystać nowe technologie co może to obejmować współpracę z dostawcami nowych technologii, które będą miały ogromny wpływ na wiele firm, dlatego ważne jest, aby być przygotowanym na nadchodzące zmiany. Oznacza to otwartość na nowe pomysły i sposoby działania. Podejmując te kroki, firmy mogą zająć pozycję umożliwiającą maksymalne wykorzystanie technologii AI i 5G, gdy staną się one coraz powszechniej stosowane w branży.

Aby AI i 5G mogły być w pełni wykorzystane, warto zwrócić swoją uwagę na powiązane z tym wyzwania.

Ogromne ilości danych, które generować będzie AI i urządzenia działające wewnątrz 5G, będą musiały być bezpiecznie zarządzane. Może wiązać się to z wzrostem ścisłych kontroli mających na celu ochronę prywatności danych i użytkowników. Urządzenia działające w owych technologiach będą musiały pozostać w stałej łączności i komunikować się ze sobą, aby działać prawidłowo co może wymagać dopracowania standardów, protokołów oraz znacznych inwestycji w infrastrukturę.

Konkluzja

Powyższy wpis to tylko skromne przykłady tego, jak sztuczna inteligencja i 5G będą stopniowo zmieniać sposób, w jaki żyjemy, pracujemy oraz postrzegamy rozrywkę. Technologie te z pewnością wkrótce przypomną o swoich możliwościach przez co będą miały ogromny wpływ w nasze codzienne życie. Nadal jednak istnieją pewne wyzwania, którym do pełnego wykorzystania 5G i AI należy sprostać, zanim będą mogły w pełni swojego potencjału zagościć w każdej branży.

Na koniec pamiętaj o możliwości zapisu do newsletter aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami z branży Automatyki przemysłowej. Ponadto, jeśli potrzebujesz komponentów elektronicznych, uzyskaj wycenę od Oem24 już dziś.

My już wiemy, że możemy Ci pomóc
Ty musisz się przekonać !

Zaoszczędź czas i pieniądze – skontaktuj się z OEM24 !

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera
i odbierz rabat na pierwsze zakupy!

× Jak możemy Ci pomóc?