Czym jest przemysłowy internet rzeczy?

Czym jest IIOT?

Przemysłowy internet rzeczy (IIoT) to wykorzystanie inteligentnych technologi do usprawnienia procesów produkcyjnych i przemysłowych. IIoT, znany szerzej jako Industry 4.0, wykorzystuje dane, od lat gromadzone przez maszyny w środowiskach przemysłowych np. w chmurze, wykorzystując moc inteligentnych maszyn i analitykę w czasie rzeczywistym.

Zebrane dane umożliwiają firmom szybsze identyfikowanie nieefektywności i problemów co zapewnia oszczędzanie czasu i pieniędzy, a jednocześnie wspierają działania analityki biznesowej.

W produkcji IIoT swój potencjał wyraża w zakresie kontroli jakości, zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska procesach czy też w ogólnej wydajności łańcucha dostaw.

Jak to działa?

IoT to sieć inteligentnych urządzeń połączonych ze sobą w systemy, które stale monitorują, gromadzą, wymieniają i analizują przesłane dane.

IoT lub Internet of Things odnosi się do szerokiej gamy technologii, które są połączonymi urządzeniami, mogącymi wykrywać, komunikować się i przechowywać informacje o sobie.
Taka sieć to dowolna struktura, która łączy urządzenia, umożliwiając przepływ danych między nimi.

Najpopularniejszym rodzajem sieci jest prywatna lub publiczna infrastruktura teleinformatyczna.
Analityka i aplikacje, które przekształcają surowe dane w analizę biznesową. Urządzenia brzegowe i inteligentne zasoby przekazują dane bezpośrednio do infrastruktury teleinformatycznej, gdzie są one przekształcane w praktyczne informacje o tym, jak działa określony element sprzętu. Dane te mogą być wykorzystane do konserwacji predykcyjnej czy dalszego doskonalenia procesów.

Istnieje wiele sektorów, które już korzystają z IioT dobrym przykładem jest branża motoryzacyjna, która wykorzystuje gadżety IIoT w swoim procesie produkcyjnym. Przemysł motoryzacyjny w dużej mierze opiera się na robotach przemysłowych, a IIoT może pomóc w zapobieganiu potencjalnym problemom zakłócającym produkcję poprzez prewencyjną konserwację tych systemów.

Rolnictwo szeroko wykorzystuje rozwiązania IoT, przykładem zastosowania technologii w tym sektorze może być zbieranie danych o składnikach odżywczych gleby, wilgotności i innych czynnikach przez czujniki przemysłowe, tak aby jak najlepiej pomóc rolnikom w uprawie.

Sektor naftowy i gazowy jest kolejnym, bardzo ważnym użytkownikiem przemysłowych urządzeń IoT. Niektóre firmy naftowe obsługują flotę autonomicznych dronów, które mogą wykorzystywać termowizje do sprawdzania stanu rurociągów. Informacje te są wtedy integrowane z danymi z różnych typów czujników, aby zgromadzić jak największy zbiór danych, który zagwarantować może bezpieczną pracę.

Jaka jest różnica między IoT a IioT?

Chociaż wiele technologii jest wspólnych dla IoT i IIoT, takich jak platformy chmurowe, czujniki, łącza komunikacyjne, interakcje między maszynami i analiza danych, są one wykorzystywane do różnych celów.

Połączone urządzenia w wielu branżach, w tym w rolnictwie, służbie zdrowia, biznesie, konsumentach, zakładach użyteczności publicznej oraz administracji i miastach to przykłady zastosowań IoT. Inteligentne urządzenia, jak monitory aktywności lub inne aplikacje, które zwykle nie powodują sytuacji awaryjnych, jeśli coś pójdzie nie tak, są również przykładami gadżetów IoT.

Z drugiej strony aplikacje IIoT są wykorzystywane w sektorach takich jak ropa naftowa i rafinerie czy wydobycie i zarządzania gazem, usługi użyteczności publicznej i produkcja. Awarie i przestoje systemów IIoT mogą narazić personel na poważne niebezpieczeństwo, a nawet na utratę życia. W przeciwieństwie do aplikacji IoT, aplikacje IIoT są bardziej skoncentrowane na wydajności, poprawie i zapewnieniu bezpieczeństwa, niż na doświadczeniu użytkownika.

Jakie są korzyści IIoT?

Jedna z najczęściej wymienianych zalet urządzeń IoT to konserwacja predykcyjna wykorzystywana w produkcji. Producenci mogą wykorzystywać obszerne dane w czasie rzeczywistym generowane przez systemy IIoT do przewidywania, kiedy maszyna będzie wymagać serwisowania. Technologie IIoT pomagają technikom serwisu terenowego w wykrywaniu potencjalnych problemów ze sprzętem klienta, zanim staną się one poważnymi problemami, umożliwiając im naprawę problemów z wyprzedzeniem.

Kolejną zaletą Przemysłowego Internetu Rzeczy jest śledzenie i kontrola zasobów. Dostawcy, producenci i klienci mogą korzystać z systemów zarządzania zasobami w celu śledzenia lokalizacji, statusu i stanu produktów w całym łańcuchu dostaw. IoT ma również bezpośredni wpływ na sposób zarządzania obiektami. Sprzęt produkcyjny jest podatny na zużycie, które może ulec pogorszeniu w warunkach fabrycznych. Czujniki mogą zatem monitorować wibracje, temperaturę i inne cechy, które mogą prowadzić do wystąpienia problemów operacyjnych.

Czy zabezpieczenia IIoT są problemem?

Producenci, którzy opracowali rozwiązania IoT od samego początku, nie zważając na bezpieczeństwo jako główny czynnik, dając użytkownikom wrażenie, że urządzenia IoT mogą być z natury niepewne. Biorąc pod uwagę, że urządzenia IIoT są porównywalne z produktami IoT, czy korzystanie z nich na pewno jest bezpieczne?

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z urządzeniami Internetu rzeczy (IoT) jest to, że muszą one być oceniane indywidualnie dla każdego urządzenia. Można sobie wyobrazić, że rozwiązanie jednej marki są bezpieczne, a innej nie. Niemniej jednak aktualnie producenci nowych rozwiązań i urządzeń IIoT mają za priorytet bezpieczeństwo bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Jakie zagrożenia i wyzwania wiążą się z IioT?

Największe obawy związane z korzystaniem z IoT dotyczą bezpieczeństwa. Nawet po wprowadzeniu ich do produkcji wiele urządzeń IIoT nadal stosuje hasła domyślne. Wiele urządzeń IIoT przesyła również dane w postaci zwykłego tekstu, który na ogół nie jest zabezpieczony.

Pojęcie bezpieczeństwa danych jest głównym problemem osób odpowiedzialnych za urządzenia IIoT w organizacji, ale administrowanie takimi rozwiązaniami stwarza podobny problem. W miarę jak producenci dodają coraz więcej urządzeń IIoT, zapotrzebowanie na efektywne zarządzanie takimi rozwiązaniami będzie rosło.

IIoT + 5G

Standard 5G to obecnie bardzo modne słowo w branży mobilnej. Technologia została opracowana, tak aby zapewnić szybkie prędkości transmisji danych przy niskim opóźnieniu. 5G pozwoli na prędkość pobierania do 20 Gb/s (gigabitów na sekundę) i opóźnienia poniżej milisekundy.

Oczekuje się, że szerokie pojawienie się 5G będzie miało znaczący wpływ na korzystanie z urządzeń IoT. Pojemność i niskie opóźnienia pozwolą urządzeniom komunikować się w czasie rzeczywistym. Wcześniej było to możliwe tylko wtedy, gdy gadżety były podłączone do prywatnych sieci z szybkimi połączeniami. To połączenie w czasie rzeczywistym pomoże np. we wdrażaniu samochodów autonomicznych czy budowie inteligentnych miast.

Wpływ 5G na IoT będzie znaczący, po pierwsze, doprowadzi to do wzrostu liczby takich urządzeń. Zobaczymy również rozwiązania IIoT stosowane w lokalizacjach, w których obecne ograniczenia Internetu o niskiej prędkości uniemożliwiły korzystanie z IioT.

Jaka jest przyszłość IioT?

Przyszłość Internetu rzeczy (IoT) jest ściśle związana z ruchem znanym jako Industry 4.0 jako czwarta rewolucja przemysłowa.

Technologie IIoT będą miały zasadnicze znaczenie dla przyszłych transformacji cyfrowych, zwłaszcza gdy firmy dążą do cyfryzacji swoich linii produkcyjnych i łańcuchów dostaw. Co więcej, analiza dużych zbiorów danych zostanie rozszerzona o informacje IioT co pozwoli firmom wykrywać zmieniające się okoliczności w czasie rzeczywistym i znacznie szybciej podejmować odpowiednie działania.

Chociaż urządzenia IIoT istnieją już od kilku lat, implementacja w świecie rzeczywistym jest wciąż na wczesnym etapie, przez co jest sporym wyzwaniem. Bez wątpienia ulegnie to zmianie, gdy 5G stanie się bardziej popularne, a korporacje zaczną dostrzegać potencjał IIoT.

Na koniec pamiętaj o możliwości zapisu do newsletter aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami z branży Automatyki przemysłowej. Ponadto, jeśli potrzebujesz komponentów elektronicznych, uzyskaj wycenę od Oem24 już dziś.

My już wiemy, że możemy Ci pomóc
Ty musisz się przekonać !

Zaoszczędź czas i pieniądze – skontaktuj się z OEM24 !

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera
i odbierz rabat na pierwsze zakupy!

× Jak możemy Ci pomóc?